Zpět

Kutnohorská abeceda a Muzeum čokoládovny.

    Kutnohorský slabikář byl pokračováním projektu Moje obec. Naše putování jsme  začali u kostela Matky Boží Na Náměti, kde jsme dostali od pana průvodce pracovní listy. Prolínala se v nich historie s češtinou, ale i matematikou. Na mapě jsou vyznačeny naše zastávky. Během našeho putování jsme seznamovali a hledali charakteristické znaky uměleckých slohů, připomněli významné osobnosti či rodáky z Kutné Hory ( J.K.Tyl, Mikuláš Dačický z Heslova, T.G.Masaryk, K.H. Borovský..). Nejvíce nás překvapila informace na Palackého náměstí, prý tu stávala velká radnice v místě , kde jsme stáli ( viz. foto) Zachoval se pouze jeden sloup v podloubí a jeden malý dům. Již umíme vysvětlit , co je freska  či sgrafito nebo portál, arciděkanství a chrlič (  na Chrámu sv. Barbory je  jeden chrlič - opice s pomerančem). Velkým zážitkem byly malé dalekohledy na jedno oko, které jsme používali na hledání zajímavostí např. na Kostele sv. Jakuba jsou na ciferníku hdin dvířka nebo jsme z vyhlídky od chrámu  našli naší školu či  Zámek Kačinu ).průběžně jsme na zastávkách doplňovali naše pracovní listy např. Pověst o Rozině Ruthardové.  Víme proč má Jezuitská kolej tvar písmene F, ale také umíme přečíst římské číslice  ns sousoší před Jezuitskou kolejí. Konec našeho putování byl zakončen  u Chrámu sv. Barbory doplněním Kutnohorské abecedy (ke každému písmenku jsme doplňovali názvy staveb či osobností nebo zajímavostí). Na fotkách jsou také ukázky z pracovního listu Kutnohorský slabikář. Po krátké svačině jsme jsme se vydali na místo našeho překvapení - Muzeum čokolády s ochutnávkou. Dozvěděli jsme se něco o výrobě  a historii Kutnohorské čokoládovny Lidka. Nachodili jsme ve čtvrtek 18.11. kolem 6,5 km.

 

 


Vytisknout